Plánovanie podnikových zdrojov ( ERP ) je integrované riadenie hlavných podnikových procesov v reálnom čase, sprostredkované vnútropodnikovým softvérovým informačným systémom, ktorý môže organizácia používať na zhromažďovanie, ukladanie, správu a interpretáciu údajov z mnohých obchodných aktivít.
ERP poskytuje integrovaný a neustále aktualizovaný pohľad na základné podnikové procesy pomocou databáz zdieľaných v dátových úložiskách, ktoré sledujú obchodné zdroje - hotovosť, suroviny, výrobnú kapacitu a stav obchodných záväzkov - objednávky, zákazky a mzdy. Aplikácie zdieľajú aktuálne informácie medzi rôznymi oddeleniami (výroba, nákup, predaj, účtovníctvo atď.), ktoré údaje do systému poskytujú. ERP umožňuje tok týchto informácií medzi všetkými obchodnými funkciami a riadi prepojenia s externými zainteresovanými stranami.
Systém ERP nie len uľahčuje prácu, ale umožňuje bezchybné transakcie a výrobu, čím zvyšuje efektivitu podnikov.
Automatizácia funkcií
Systémy ERP sa spočiatku zameriavali na automatizáciu funkcií back office, ktoré sa prakticky netýkali zákazníkov, zatiaľ čo najnovšie funkcie front office, ako napríklad riadenie vzťahov so zákazníkmi (CRM), sa zaoberajú priamo zákazníkmi. Systémy elektronického podnikania, ako je, elektronická štátna správa, e-telekomunikácie, e-financie, e-recept, elektronický obchod alebo riadenie vzťahov s dodávateľmi (SRM) bolo možné integrovať, keď internet zjednodušil komunikáciu s externými stranami.
Väčšina systémov ERP obsahuje osvedčené postupy, ktoré predstavujú najefektívnejší spôsob vykonania každého obchodného procesu. ERP teraz pokrýva množstvo funkcií, vrátane rozhodovania, vzťahov zainteresovaných strán, štandardizácie , transparentnosti , globalizácie atď.
Systémy ERP fungujú na rôznych hardvérových a sieťových konfiguráciách počítačov. Softvérová štruktúra, modularizácia, základné algoritmy a hlavné rozhrania dokážu prispôsobiť svoje systémy aj vládnym agentúram.
Systémy ERP zvyčajne obsahujú nasledujúce charakteristiky:
Funkčné oblasti
Systém ERP spravidla pokrýva bežné funkčné oblasti každej menšej aj väčšej výrobnej, obchodnej, poradnej, či vzdelávacej spločnosti.Tieto systémy sa nazývajú a zoskupujú ako moduly ERP:
Prepojiteľnosť s informáciami
ERP systémy sú zvyčajne konfigurované systémovými integrátormi, ktoré vďaka svojim prepojeniam k údajom v reálnom čase, prinášajú jedinečné informácie a znalosti, nie len o riešeniach procesov a transakcií, ale aj o zariadeniach a dodávateľoch.